Przewodnik ŻeglarskiPrzewodniki Zbigniewa Klimczaka
Opisy akwenów, porady szkoleniowe i subiektywne przemyślenia dla żeglarzy.
Zbigniew Klimczak

Witaj na stronie przewodnikzeglarski.pl.

Niestety nie masz zainstalowanego odtwarzacza Flash 8.
Kliknij tutaj aby pobrać wtyczkę Flash.

Jezioro Wicko

A teraz w tym cyklu "Małe akweny na wielkie wakacje" prawdziwa perełka dla tych, co lubią mieć na urlopie duży wybór atrakcji dla siebie i dzieci, a nie tylko żeglowanie. Wyruszamy do Gminy Postomino w woj. Zachodniopomorskim. Blisko znanego nadmorskiego kurortu Jarosławca (zaledwie kilka kilometrów).
Możemy więc pożeglować i po jeziorze i po Bałtyku. Kąpać się w słodkiej i słonej wodzie. Wylegiwać na trawce lub na pięknym nadmorskim piaseczku.

Jezioro Wicko

Leży na Wybrzeżu Słowińskim w gminie Postomino województwo Zachodniopomorskie zajmuje obszar 1059 ha o długości 5,1 km i szerokości 3,7 jest to jezioro nadbrzeżne oddzielone od morza mierzeją pokrytą lasem. Maksymalna głębokość wynosi ok. 6 metrów w zależności od pory roku opadów i pracy pomp na kanale Głownica, natomiast średnia ok. 2 metrów. Wysokość lustra wody n.p.m ok. 0,1 m. Rzeczki zasilające jezioro to Klasztorna, Świdnik oraz wypływający kanał do morza Głownica. Miejscowości, które leżą w bezpośredniej bliskości Wicka to Jezierzany, Łącko, Wicko Morskie i Królewo. Północny brzeg zajęty jest przez poligon morski Wicko. Jezioro przedzielone jest na dwie części oddziela je półwysep na część zachodnią (mniejszą) i część wschodnią większą. Między półwyspem a północną częścią jeziora znajduje się płytka cieśnina z licznymi głazami podwodnymi jak i jednym wystającym z wody. Na jeziorze znajdują się cztery pomosty nadające się do cumowania jachtów Jezierzany, Łącko,(z toaletami, bieżącą wodą i energią elektryczną), Wicko Morskie (pomost wojskowy).

Jezioro Wicko
Lamkowska

Nad jeziorem znajduje się kilka interesujących miejscowości agroturystycznych. Na podanych niżej linkach można przeczytać, że wynajęcie domku 7-8 os. typu kanadyjskiego kosztuje 300 zł/dobę. Jest wypożyczalnia sprzętu wodnego ( w tym żaglówki), rejsy po jeziorze oraz szkolenie wg programu ISSA Poland. Szczegóły na stronie www.magola.entro.pl

Jezioro Wicko
Lamkowska

ŁĄCKO - wieś turystyczna położona nad jeziorem Wicko, do której prowadzi ścieżka przyrodnicza z Jarosławca. Centralny punkt wsi zajmuje późnogotycki kościół z XVI w. oraz gotycka brama wjazdowa na cmentarz przykościelny. Dziedziniec kościoła otacza 10 wiekowych lip uznanych za pomnik przyrody. Drzewostan w parku przykościelnym o pow. 3 ha liczy sobie 200 - 300 lat. Znajdują się tu budynki o konstrukcji szachulcowej. W miejscowości znajdują się liczne kwatery prywatne 2 sklepy l oczywiście zawsze pomocna straż pożarna szczególnie dla żeglarzy. W Łącku odbywa się cykliczna impreza szanto-wisko"Kubrykiada". Łącko ma też obok historii, swoją legendę, posłuchajcie:

Podobno mieszkańcy Łącka podziwiali piękny dźwięk dzwonu, wykonanego przez miejscowego ludwisarza. Po złożeniu przez parafię nowego zamówienia, rzemieślnik postanowił wykonać prawdziwe arcydzieło. Niestety, dzwon miał skazę. Na nic zdały się kolejne próby przetopienia i wykonania nowego dzwonu. Udało się to dopiero uczniowi ludwisarza. Wykonał dzwon o wyjątkowo pięknym brzmieniu. Na wieść o tym mistrz wpadł w złość: nie mógł pogodzić się z faktem, że ktoś lepiej potrafi wykonywać jego pracę. Zazdrościł on uczniowi sławy. Zabił go, a po wsi rozpuścił wieść o wyjeździe młodzieńca. Przebieg tragicznego zajścia nie pozostał tajemnicą na długo. O miejscu pochówku chłopca poinformował dzwon łącki... mówiący tego dnia ludzkim głosem.

We wsi znajduje się przystań rybacka, a w odległości 100 m za zabudowaniami położone jest jezioro Wicko. Jedna z XIX-wiecznych zagród (nr 20) znajduje się w miejscu gdzie w XV w. mieszkał chłop Jan Lange. To właśnie on - a nie jak głosi inna legenda Jan Długosz - opiekował się małoletnim księciem Bogusławem, synem Eryka II i księżnej Zofii. Jan Lange dostarczał mu jadła i picia i bez tej pomocy - jak głosi legenda - zginąłby późniejszy władca Pomorza w latach 1474-1523.

Jezioro Wicko
Borowski (foto.: www.jaroslawiec.com)

JEZIERZANY - jest to wieś turystyczna gdzie w sielankowym klimacie można spędzić czas - 1,5 km od morza i m. Jarosławiec. Główną dziedziną aktywności mieszkańców w okresie letnim jest obsługa ruchu turystycznego - gospodarstwa agroturystyczne. Wzdłuż miejscowości nad jeziorem przebiega ścieżka przyrodnicza Łącko - Jezierzany - Jarosławiec. Wieś położona jest na skraju Jeziora Wicko
Blisko miejscowości Jezierzan i Łącka jest Jarosławiec,w którym znajduje się latarnia morska o wysokości 33,3m. Jej światło można dostrzec z odległości 24 mil morskich. Bogactwo lasów(sosna modrzew, daglezja) przez 2 km klifowe brzegi dochodzące miejscami do 45 m wysokości. Porośnięte roślinnością wydmową z chronionym mikołajkiem nadmorskim
... i skok niewielki nad morze...

Jezioro Wicko
Borowski (foto.: www.jaroslawiec.com)

JAROSŁAWIEC - jest znaną miejscowością wypoczynkową z bogatą bazą turystyczną oraz działającym latem na wolnym powietrzu aquaparkiem z basenami z podgrzewaną wodą. To największy i najnowocześniejszy kompleks basenów rekreacyjnych na środkowym wybrzeżu. Wśród najważniejszych atrakcji tego miejsca poza basenami (ze sztuczną falą, rwącą rzeką i wielofunkcyjnym) należy wymienić punkt wodnego masażu ściennego, gejzery powietrzne, zjeżdżalnie oraz grotę - łaźnię parową z inhalacją thalasso, fosą i wodospadami.

ciekawsze linki
www.łącko.com.pl
www.jezierzany.com

Jezioro Wicko
Borowski (foto.: www.jaroslawiec.com)

Przyjaciele
Farby jachtowe
Jerzy Kuliński
NauticonMarina Wdzydzemarynistyka.orgMagolaPiękne Kaszuby
Przyjaciele
ORKAN Mielece-kaszubysternicyKursy żeglarskieSailBook
Przyjaciele
Tawerna SkipperówŚwiat żeglarstwaczarter mazuryCzarter jachtów MazuryDołącz
Przyjaciele

© 2010 - 2017 przewodnikzeglarski.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowania i rozpowszechniania danych dostępnych w Serwisie dozwolone z powołaniem się na źródło.
webdesign : emoweb