Witaj na stronie przewodnikzeglarski.pl.
Niestety nie masz zainstalowanego odtwarzacza Flash 8.
Kliknij tutaj aby pobrać wtyczkę Flash.
BEZPŁATNY DODATEK DO PODRĘCZNIKA
"WĘZŁY ŻEGLARSKIE": Żeglarz Jachtowy - Teoria i Praktyka.
Dla wszystkich, którzy kupili, kupią, lub nie, podręcznik "Żeglarz jachtowy - teoria i praktyka" mam prezent w postaci animacji on- line, wiązania węzłów objętych programem szkolenia na patent żeglarza jachtowego. Do rozpoczęcia sezonu szkoleniowego jest jeszcze trochę czasu. Wykorzystajcie go do nauki i pamiętajcie, że trzeba nie tylko umieć sprawnie i szybko go zawiązać ale i zdawać sobie sprawę, do czego służy a do czego nie. Na egzaminie, zamiast polecenia wykonania danego węzła może paść polecenie; połącz te dwie liny. Liny mogą być śliskie lub nie, równej grubości, lub nie, itd. Ucz się węzłów ze świadomością do czego służą a kiedy ich zastosować nie należy.
Powodzenia.
Kliknij na minaturę węzła i zobacz pełną animację krok po kroku, jak prawidłowo wiązać węzły żeglarskie:
Ósemka
Stosowany jako zgrubienie na końcach szotów uniemożliwiające wyszorowanie się liny z bloku, kipy. Z reguły ósemkę wiążemy na końcu szotów foka i na linie talii szota grota.
Węzeł szotowy
Stosujemy do połączenia szota do rogu szotowego żagla. Nie należy go wykorzystywać przy dużych obciążeniach i śliskich powierzchniach.
Węzeł bramszotowy
Ma zastosowanie jak węzeł szotowy lub do łączenia lin jednakowej grubości. Jest pewniejszy od szotowego i odporny na szarpanie.
Związ wantowy
Służy do łączenia dwóch lin o niewielkiej różnicy średnic. Wytrzymuje duże obciążenia, możemy go stosować do awaryjnej naprawy zerwanej wanty.
Węzeł kotwiczny
Służy do wiązania kotwic, sond, wiader itp. Węzeł niezwykle pewny w trzymaniu. Po dłuższej pracy kluczka, stanowiąca składnik węzła, zaciska się.
Węzeł płaski
Znajduje zastosowanie do łączenia lin o zbliżonej grubości.
Węzeł refowy
Wiązany - jak widać - podobnie do płaskiego, z tym, że jeden koniec przeciągamy podwójnie. Pociągając za ten koniec, łatwo węzeł rozwiązać. Stąd chyba pochodzi nazwa - rafowy, bo potem możemy łatwo i szybko rozwiązać refsejzingi. Wszystko byłoby piękne, gdyby nie fakt, że rozplątuje się on tak łatwo, iż robi to nawet wtedy, gdy tego nie chcemy.
Węzeł flagowy
Służy do łączenia dwóch lin lub lin z kauszą. Dzięki pętelce rozwiązuje się go szybko. Jego nazwa wywodzi się stąd, że w starych zestawach kodów flagowych był stosowany do łączenia poszczególnych flag. Dzisiejsze kody mają zaczepy metalowe, ale już banderę do fału wiążemy tym węzłem.
Węzeł rzutkowy
Jak sama nazwa wskazuje, służy do wiązania rzutki do ucha cumy lub holu. Trzeba dobrze go zacisnąć, bo może się wyślizgiwać w czasie pracy.
Wyblinka
Używany do zawiązania liny na przedmiocie lub linie o większym obwodzie. Węzeł ten mocno trzyma, a więc i trudno się rozwiązuje. Wbrew logice i sztuce żeglarskiej, widzimy często, że używa się go do cumowania.
Węzeł ratowniczy
Należy bezwzględnie umieć go zrobić - umiejętność szybkiego wiązania na sobie obowiązuje każdego żeglarza. Służy do zabezpieczenia człowieka w czasie pracy w trudnych warunkach - na pokładzie, za burtą lub na wysokości. Węzeł się nie zaciska. Przy jego robieniu pilnujmy się, aby lina nie zacisnęła się nam na nadgarstku. Węzeł wiążemy końcami palców.
Węzeł ratowniczy jako pętla cumownicza
Z racji nie zaciskania się - idealny do cumowania jachtów. Wiążemy go z ręki. Po założeniu na poler, knagę, resztę cumy wybieramy na pokład. Warto go stosować. Wygodny i szybki w wiązaniu, rozwiązywaniu i obkładaniu.
Węzeł cumowy rybacki
Dobry jako węzeł cumowniczy spełnia podstawowe kryterium węzłów cumowniczych, tzn. nie zaciska się. Zakończamy go półsztykami - pamiętajmy, aby przed tą czynnością dobrze zacisnąć linę na polerze czy pachołku.
Węzeł cumowy żeglarski
Służy do cumowania, oczywiście się nie zaciska. Również pamiętajmy o zaciśnięciu liny na polerze. Chodzi o to, że jeśli będzie luźna, to w czasie postoju jachtu na cumie "myszkuje" on, czyli kręci dziobem, a lina obciera się o poler. Po jakimś czasie przetrze się.
Węzeł rożkowy
Podstawowy węzeł w pracy pokładowej. Służy do klarowania fałów.
Węzeł knagowy
Jak sama nazwa wskazuje, służy do obkładania szotów, fałów, cum na knadze.
© 2010 - 2017 przewodnikzeglarski.pl - wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowania i rozpowszechniania danych dostępnych w Serwisie dozwolone z powołaniem się na źródło. |
webdesign : emoweb |