Przewodnik ŻeglarskiPrzewodniki Zbigniewa Klimczaka
Opisy akwenów, porady szkoleniowe i subiektywne przemyślenia dla żeglarzy.
Zbigniew Klimczak

Witaj na stronie przewodnikzeglarski.pl.

Niestety nie masz zainstalowanego odtwarzacza Flash 8.
Kliknij tutaj aby pobrać wtyczkę Flash.

Wdzydzki Raj

Wdzydzki Raj

Kiedyś, przed laty, cały ten akwen nazwałem rajem i apelowałem do żeglarzy: jak chcecie poznać smak jezior mazurskich z lat 60. to czym prędzej przybywajcie, ponieważ to długo nie potrwa. Na szczęście, mimo upływu 12 lat tylko trochę się psuje a naprawiać nie ma kto, ponieważ to Kaszubskie Morze podzielone jest pomiędzy dwie gminy: Kościerzynę i Karsin. A jak gospodarzy dwóch to...wiadomo jak jest. Jest coraz brudniej ( oczywiście do stanu WJM jeszcze daleko) a pomysłów brak. Brak śmietników i wygódek, choć rozwiązanie istnieje. „Wynaleźli” je Finowie w trosce o swoje jeziora a robią to za pieniądze UE. Chętni spośród miejscowej ludności za wybudowanie śmietnika i wygódki oraz stałą opiekę nad nimi otrzymują stosowne wynagrodzenie.

Drugą plagą znaną od lat na WJM to wyprzedaż działek nad wodą i głębokie przekonanie właścicieli, że brzeg też do nich należy.

Ale wciąż akwen od poniedziałku do piątku wieczór jest pusty. Zapełnia się w weekendy jak rezydenci przyjeżdżają na swoje jachty. Oni „krzywdy” jeziorom nie czynią albowiem wiedzą, że za tydzień znów się tu pojawią. Co roku wzrasta ilość osób czarterujących jachty lub postanawiających spędzić urlop nad tym pięknym akwenem.

Z myślą o nich powstał i rozbudowuje się przystań i cały ośrodek wypoczynkowy o nazwie „Wdzydzki Raj”. Próżno szukać tej nazwy w mojej książce „Polska dla żeglarzy”. Jak wychodziła z drukarni ta przystań dopiero się rodziła. Zresztą rozbudowuje się do dziś, ku zadowoleniu żeglarzy i nie tylko żeglarzy.

Wdzydzki Raj

Na wysokiej skarpie z pięknym widokiem na ten fragment jeziora Wdzydze stoi Tawerna z tarasem.

Wdzydzki Raj

Na brzegu dwa pomościki dla gości i sądzę, że szybko trzeba je będzie rozbudować i osłonić od strony wody złamanym w formie litery L pomostem. Przy zachodnich wiatrach, a występują często, fala może dać żeglarzom w kość.

Pisałem o tej przystani w jednym z ostatnich Jachtingów, ale magazyn taki ma swoje wymagania i mogłem poświęcić temu tematowi kilka linijek. Na mojej stronie jestem panem siebie i pozwolę sobie na znacznie więcej ponieważ spodobało mi się to co zobaczyłem i to co usłyszałem od Gospodarzy (przystań typowo rodzinna: tata, mama, dzieci i pies).

Powtórzę to co pisałem w Jachtingu. Wdzydzki Raj zapewnia czarter jachtów, pomieszkiwanie i jedzenie. W planach plac zabaw dla dzieci, już w przyszłym roku. To idealne miejsce dla rodzin, które z wielu powodów (dzieci) nie chcą żeglować cały urlop, mieszkając na jachcie. Tu mogą zmieniać styl wypoczynku. A dlaczego to ważne jak spędzamy urlop z dziećmi, piszę w innym miejscu (Dziecko na pokładzie to wyzwanie).

Załączone zdjęcia pokazują sanitariaty oraz pokoje gościnne z tarasem prawie wiszącym nad jeziorem. Gospodarz mówi, że można wędkować z niego jak mamy odpowiednio ciężki balast na żyłce.

Wdzydzki Raj

Wszystko wykonane pięknie w drzewie. Teren jest rozległy a na cyplu jest duża łąka z miejscem na ognisko i inne zabawy. Tam też jest maleńki port dla floty czarterowej i perełka zabudowy, druga tawerna, tym razem w stylu żeglarskim. Doskonała na organizację imprez żeglarskich i nie tylko.

Wdzydzki Raj

Wdzydzki Raj

Na koniec opiszę urządzenie jakie wykonał Gospodarz i jakie powinno się znajdować w każdej przystani posiadającej slip.

Ci, którzy wodują swoje jachty samochodami osobowymi wiedzą jak czasem trudno wjechać lub wyjechać z łódką aby znalazła się na wodzie lub na wózku. To urządzenie jest przedłużką pomiędzy wózkiem a samochodem i pozwala samochodowi swobodnie manewrować. Zdjęcie jest trochę mało czytelne ponieważ ta przedłużka leży na innym wózku, ale na pewno się zorientujecie w czym rzecz.

Wdzydzki Raj

Od kilku lat rozbudowuje się w kierunku żeglarskim OW Largo. Obecnie czekamy na modernizację wykupionego od syndyka byłego ośrodka żeglarskiego sekcji żeglarskiej Wda – Czarna Woda. Szerokie i ambitne plany napotykają opór ze strony władz Parku Krajobrazowego. Poczekamy, ujrzymy, natomiast już teraz na poniższym zdjęciu zobaczymy powiew nowoczesności na Wdzydzach.

Pomosty w przystani OW Largo zostały znacznie rozbudowane, dołożono Y-bomy i na tych pomostach pojawiły się szafki z energią el. i wodą. Po prostu luksus.

Wdzydzki Raj

Jeśli tylko inwestorzy znajdą wspólny język z władzami Parku i osiągną równowagę pomiędzy nakazami ochrony środowiska i potrzebami ludzi szukających wypoczynku w możliwie najlepszych warunkach to Kaszubskie Morze pozostanie rajem okolicy a mieszkańcy zaczną się bogacić na turystyce. Za wszelką cenę powinniśmy uniknąć skrajności jakie obserwujemy na pojezierzu Augustowskim, Z podatków kapnie też coś gminom. Bo takie są korzyści z mądrego rozwoju turystyki.

Kończę optymistycznym zdjęciem pięknego, jak zawsze na Wdzydzach, wschodu słońca.

Zapraszam też do Wdzydzkiego Kąta, gdzie powstała ciekawa inicjatywa mariażu czarterowni z szkołą żeglarstwa ( opis jest na stronie). Miałem przyjemność i okazję obserwować przygotowania do wypłynięcia i samo wyjście pod wiatr z ciasnej zatoki jaką jest Wdzydzki Kąt jednego z pierwszych absolwentów szkoły 4winds. Uwierzcie mi, po miesiącach obserwacji potwornych zmagań z jachtem i wiatrem większości czarterobiorców, to był miód na zbolałe moje serce. Z pewnych powodów miałem w tym sezonie dużo czasu na obserwację różnych zachowań żeglarzy, często zagrażających życiu lub zdrowiu. To są zjawiska ogólnopolskie więc pozwolę sobie w następnym newsie podzielić się moimi spostrzeżeniami i wnioskami. Może tym nowym żeglarzom każą się zastanowić i dostosować do nich. Zapraszam więc na stronę w najbliższym czasie.

Wdzydzki Raj

Do zobaczenia na Wdzydzach, wtedy -)
Wasz Batiar

Przyjaciele
Farby jachtowe
Jerzy Kuliński
NauticonMarina Wdzydzemarynistyka.orgMagolaPiękne Kaszuby
Przyjaciele
ORKAN Mielece-kaszubysternicyKursy żeglarskieSailBook
Przyjaciele
Tawerna SkipperówŚwiat żeglarstwaczarter mazuryCzarter jachtów MazuryDołącz
Przyjaciele

© 2010 - 2017 przewodnikzeglarski.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowania i rozpowszechniania danych dostępnych w Serwisie dozwolone z powołaniem się na źródło.
webdesign : emoweb