Przewodnik ŻeglarskiPrzewodniki Zbigniewa Klimczaka
Opisy akwenów, porady szkoleniowe i subiektywne przemyślenia dla żeglarzy.
Zbigniew Klimczak

Witaj na stronie przewodnikzeglarski.pl.

Niestety nie masz zainstalowanego odtwarzacza Flash 8.
Kliknij tutaj aby pobrać wtyczkę Flash.

I znowu rok minął – zatem co nowego na Wdzydzach?

W 2000. roku przyholowałem „Batiara” na j. Wdzydze, zbierając materiał do przewodnika jaki się później ukazał pt.: „Polska dla żeglarzy”. Zakochaliśmy się z żoną w tej kompozycji czterech jezior i pozostaliśmy tu do dzisiaj. Dlatego przewodnik nie opisuje Zalewu Szczecińskiego, po prostu tam nie dotarłem.
Na Zalewie Szczecińskim zdobywałem szlify żeglarskie w Centralnym Ośrodku PZŻ w Trzebieży ale to był, aż strach powiedzieć, lipiec roku 1959. Nie miałem odwagi opisywać tego znanego mi akwenu po ponad 50 latach.
Obecnie staram się co roku poinformować żeglarzy o tym, co nowego na Wdzydzach.
W tym roku całość relacji poświęcę niezwykłej postaci od lat związanej i zakochanej we Wdzydzach. To żeglarz, artysta malarz, rzeźbiarz i poeta – Józef Ciężki. Trochę wcześniej tu przybył i też pozostał.

Tylko ci co zdołają usłyszeć wodę,
wiedzą co uczynić ze swoim życiem...
                             Józef Ciężki

Józef Ciężki
Józef Ciężki

Józia znam jako żeglarza. Miałem też przyjemność i zaszczyt być oprowadzanym przez Niego w Galerii we Wdzydzach. Z Jego poezją zetknąłem się czytając tomik wierszy... Jestem pod wrażeniem do teraz.
Poniżej obraz na którym przedstawia swój azyl i miejsce obcowania z ukochanymi Wdzydzami i jachtem. Kiedy jest tutaj, na bramie Jego domu a zarazem Galerii, wisi napis: jestem nad jeziorem!
Obraz, jak i bardzo osobisty wiersz pod tym samym tytułem:

Będę tu
Będę tu

Jego życiorys artystyczny tak opisuje Zdzisław Wegenko:

"Józef Ciężki urodził się w Brzegu nad Odrą. W 1966 r. rodzina emigruje na Kaszuby, do Kościerzyny. Tutaj Józio kończy szkołę podstawową, ale już liceum – Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych „zalicza” w Lublinie. Również tutaj studiuje malarstwo na U.M..C.S., a doskonali swoje umiejętności w Paryżu - w pracowni Antoniego Borowczyka.

Bierze udział w wystawach zbiorowych: Sztokholm, Praga, Berlin a także indywidualnie w Niemczech (Kolonia, Dusseldorf).

Prace malarskie, graficzne i rzeźby znajdują się w galeriach i zbiorach prywatnych w Europie i USA. Dopełnieniem jest fotografia i poezja, na razie mniej widoczne.

Od 15 lat maluje Kaszuby, najczęściej ukochane Wdzydze. To tutaj żyje przez większą część roku. Zbudował drewniany domek nad jeziorem Gołuń a przy kei zacumował jacht „Pablo”. (Mieszka w dużym domu, gdzie znajduje się też Galeria a ten domek jest miejscem gdzie staje się żeglarzem – przypisek mój).

Żeglowanie to również wielka pasja Józefa Ciężkiego. Zakochał się w Barbarze- Kaszubce i w Kaszubach (chyba w tej kolejności?), bo jak sam wyznaje” Sztuka, miłość i żeglarstwo to sens mojego istnienia, a Wdzydze to miejsce, bez którego po trzech dniach czuje się chory..."

Tyle Zdzisław - poeta, animator kultury, opiekun młodych poetów i przyjaciel Józefa Ciężkiego.
Dla tych, których zainteresuje twórczość artystyczna podaję adres strony www. oraz Galerii, gdzie można podziwiać Jego prace:

  • "WIKTORIA" Galeria Sztuki Koscierzyna
  • "Galeria TYGIEL" Łódź ul. Piotrkowska
  • "Galeria TRIADA" Sopot ul. Monte Casino 50
  • "Piotr Uznański GALERY" Łódź ul. Piotrkowska
  • "Galeria WIEŻA" Bytów
  • "Galeria BRAMA" Słupsk Plac Wolności
  • Galeria "Wdzydzana" Wdzydze Kiszewskie
  • PTTK Wdzydze Kiszewskie
  • "RATUSZOWA" Kościerzyna

A adres strony autorskiej internetowej to:
jozefciezki.pl.tl

W 2008 roku Andrzej Szopiński - Wisła nakręcił film o artyście. Film "Józkowe Wdzydze" był przygotowany na Międzynarodowy Festiwal Filmów na Węgrzech. Motywem przewodnim festiwalu jest "Artysta i jego życie". Niedawno film "Józkowe Wdzydze" zdobył nagrodę specjalną "Miecz Samurajski", za ostrość widzenia tematu, na 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Polanicy Zdroju, na który zakwalifikowano 48 filmów.
Link do tego filmu znajdziecie na osobistej stronie internetowej – adres podany wyżej.
Nie mogę się oprzeć chęci dodania tej relacji pieprzyku. Malarz bez modelek i aktów to żaden malarz przecież :)

Ona
Ona

Zapewniam, że Józef Ciężki jest malarzem z krwi i kości. Amatorów aktów zapraszam w Jego imieniu na podany adres strony autorskiej do zakładki AKTY.
Kilkanaście z nich widziałem w przydomowej Galerii w oryginale – wspaniałe!
Ale przecież moja strona to strona żeglarska a pasją Józia jest żeglarstwo, więc teraz o tym. Józio wszystko co robi - robi porządnie więc i żeglarzem jest przednim.

Józef Ciężki
Józef Ciężki

Na Wdzydzach wszyscy armatorzy ścigają się namiętnie. Kolejne mariny i przystanie są organizatorami regat a cały cykl nosi nazwę PUCHAR WDZYDZ.
Wszyscy się regacą a wygrywa i tak Józio! Może to trochę przesadne stwierdzenie ale co można powiedzieć o człowieku, który w ciągu 10 lat stał na pudle prawie 50 razy, PUCHAR WDZYDZ w łącznej klasyfikacji zdobył raz, dwa razy był drugi i kilka razy trzeci.

Puchary
 

Józef Ciężki jest również żeglarzem morskim a patent sternika zdobywał na Zawiszy Czarnym. Staż morski upoważnia Go do wymiany patentu wg nowego Rozporządzenia MSiT w sprawie uprawiania turystyki wodnej na patent sternika morskiego.

Żeglarz morski
 

Obecnie Józio, a oficjalnie Józef Ciężki - artysta-plastyk, w pogoni za kolejnymi Pucharami zamienił ukochaną CORVETTĘ na jacht Storm z zacięciem regatowym i nazwał go też „PABLO”. Zgodnie z tradycją powinno być PABLO II ale Józio sam ustala swoje tradycje :)
Poniżej fotka Stormu.

Storm
Storm Józefa Śmiałego. (fot. Jolanta Lunitz / www.neverin.lunitz.pl/)

Szanse na Wdzydzach się wyrównują, ponieważ podobne jachty kupiło trzech innych Jego zaciekłych konkurentów. Regaty o PUCHAR WDZYDZ z tej okazji tylko zyskają na atrakcyjności, bo zaczynało być nudno.
Józio – połamania rumpla i do zobaczenia w przyszłym sezonie.
Dla czytelników informacja, że nie mam szans być tam pierwszy. Józek tak tęskni za Wdzydzami, że w zimie szwenda się piechotą po lodzie i fotografuje a już w marcu rąbie lód aby zwodować czym prędzej jacht.
I na koniec sprawa łącząca Jego twórczość artystyczną z żeglarstwem. Jest kilka piosenek żeglarskich - oczywiście związanych z Wdzydzami, do których słowa napisał Józef Ciężki. Muzykę skomponował do tych słów Henryk Goździewski a wykonuje je Grupa Przed Świtem z Trójmiasta. Niestety, nie wiem gdzie je można znaleźć, poza prywatnym obiegiem.

Zbigniew Klimczak
(lipiec 2013r.)

Przyjaciele
Farby jachtowe
Jerzy Kuliński
NauticonMarina Wdzydzemarynistyka.orgMagolaPiękne Kaszuby
Przyjaciele
ORKAN Mielece-kaszubysternicyKursy żeglarskieSailBook
Przyjaciele
Tawerna SkipperówŚwiat żeglarstwaczarter mazuryDołącz
Przyjaciele

© 2010 - 2017 przewodnikzeglarski.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowania i rozpowszechniania danych dostępnych w Serwisie dozwolone z powołaniem się na źródło.
webdesign : emoweb