Przewodnik ŻeglarskiPrzewodniki Zbigniewa Klimczaka
Opisy akwenów, porady szkoleniowe i subiektywne przemyślenia dla żeglarzy.
Zbigniew Klimczak

Witaj na stronie przewodnikzeglarski.pl.

Niestety nie masz zainstalowanego odtwarzacza Flash 8.
Kliknij tutaj aby pobrać wtyczkę Flash.

Gotowanie na jachcie

CZĘŚĆ II

Planowanie posiłków na jachcie
Pora przejść do konkretów, czyli zestawić tygodniowe menu. Tu już musimy cos zaproponować załodze, ale też z nią skonsultować i wprowadzić ew. poprawki. To ważne, aby poznać wcześniej gusta i preferencje członków załogi. Nie można wykluczyć, że ktoś jest wegetarianinem. Na podstawie ułożonego menu sporządzamy następnie szczegółowy wykaz zakupów. Ale nie uprzedzajmy faktów, na początek menu. W zależności od naszych możliwości i oczekiwań rozkoszy kulinarnych, menu może być bardzo ambitne, mniej ambitne lub takie sobie. Nie planujmy niczego, czego potem nie potrafimy ugotować. Poniżej takie sobie, średnie menu, ale zawiera dania z "słoików" *7)

DATA śniadanie obiado - kolacja
sobota*1) Przyjazd w godzinach popołudniowych. Zupa pomidorowa z ryżem, schabowe przywiezione z domu, ziemniaki puree, mizeria *2)
niedziela Jajecznica na boczku, pieczywo, herbata, dżem. Drugie śniadanie w porze obiadu, jeśli płyniemy. kanapki (dużo), słodycze, owoce, napoje. Rosół z makaronem z torebki, jeszcze raz schabowy z domu, sałatka z pomidorów, ziemniaki, napoje.
poniedziałek Grzana kiełbasa, herbata, pieczywo, dżem, pasztet. Drugie śniadanie w porze obiadu, jeśli płyniemy. kanapki (dużo), słodycze, owoce, napoje. Zupa grzybowa, jajka w sosie musztardowo-koperkowym, ziemniaki puree, ogórki konserwowe.
wtorek Pieczywo, pasztet, dżem, serki do wyboru, herbata. Drugie śniadanie w porze obiadu, jeśli płyniemy. kanapki (dużo), słodycze, owoce, napoje. Zupa krupnik z torebki, gulasz z słoika *3), mizeria, makaron lub ziemniaki puree.
środa Jajecznica na boczku, pieczywo, herbata, kawa, dżem. Drugie śniadanie w porze obiadu, jeśli płyniemy. kanapki (dużo), słodycze, owoce, napoje. Zupa jarzynowa, makaron po balatońsku *4), sałatka z pomidorów.
czwartek Pieczywo, pasztet, dżem, serki do wyboru, herbata. Drugie śniadanie w porze obiadu, jeśli płyniemy. kanapki (dużo), słodycze, owoce, napoje. Obiad jednodaniowy, gulasz węgierski , tzw. bogracz *5) białe pieczywo, koniecznie czerwone wino.
piątek Grzana kiełbasa, herbata, pieczywo, dżem, pasztet. Drugie śniadanie w porze obiadu, jeśli płyniemy. kanapki (dużo), słodycze, owoce, napoje. Zupa ogórkowa z ryżem, gulasz z ziemniakami, sałata pomidorowo - ogórkowa.
sobota Jajecznica na boczku, pieczywo, herbata, kawa, dżem. Drugie śniadanie w porze obiadu, jeśli płyniemy. kanapki (dużo), słodycze, owoce, napoje. Zupa krupnik, kurczak po chińsku *6), ryż, sałatka z kapusty pekinskiej.

*1) zaczynamy od soboty, ponieważ na ogół w tym dniu przejmujemy jacht.
*2) na pierwsze dni zabieramy z domu trochę ogórków, pomidorów i cebuli.
Ponadto proponuję w domu usmażyć kotlety (np.) i zabrać na pierwsze dwa dni, nim wejdziemy w rytm rejsowy.
*3) patrz rozdział o" słoikach", jeśli nie decydujesz się, wstawić coś z gotowej konserwy.
*4) patrz odpowiedni przepis, naprawdę pożywne i smaczne.
*5) patrz przepis na bogracz w "słoikach".
*6) patrz przepis kurczak po chińsku ze słoika.
*7) "słoiki" to pasteryzowane wsady do dania podstawowego przygotowane własnoręcznie.
O pasteryzacji w dalszej części.

Tak sporządzone menu odłożyć na kilka dni na półkę, czyli przespać się z tym. Z doświadczenia wiem, że zawsze coś znajdzie się do poprawienia, skreślenia lub dodania. Jeśli już menu się uleżało, możemy sporządzić wykaz produktów do zakupu, z którym wybierzemy się do marketu. Koniecznie tam, ponieważ tylko w dużym sklepie otrzymamy wszystko, czego potrzebujemy. Poniżej przykładowy zestaw produktów, półproduktów i używek. Ile kupimy należy wyliczyć z ilości załogi, dni rejsu i apetytu.
Istotne nawet jest to, czy załoga jest wyłącznie męska, wyłącznie damska czy też mieszana.

lp. produkt uwagi
1 kiełbasa do grzania lub parówki
2 jajka możemy kupić na miejscu
3 pasztety
4 serki topione pakowane w folii
5 konserwy [szynka]
6 konserwy śniadaniowe w zależności od wielkości opakowania
7 dżemy
8 margaryna
9 herbata
10 kawa
11 cukier
12 słodycze
13 zupy w torebkach plan 0,4 L/os/obiad
14 konserwy do obiadu ilość zależna od wyboru, słoiki czy knserwy
15 Sosy w torebkach ilość zależna, czy wybieramy słoiki czy konserwy
16 schab na kotlety do zrobienia w domu
17 karczek do słoika jeśli decydujemy się na wariant pasteryzowania
18 piersi kurczaka do słoika jeśli decydujemy się na wariant pasteryzowania
19 boczek wędzony
20 puree ziemniaczane
21 ryż
22 makaron rurki
23 makaron rosołowy
24 koncentrat pomidorowy w puszeczkach
25 przecier pomidorowy w kartonikach na zupę lub sos do spagheti
26 kostki bulionowe lub bulionetki
27 przyprawa do potraw chińskich
28 czosnek w torebce lub naturalny
29 przyprawy: bazylia, pieprz, papryka ostra i słodka (mielona), kilka papryczek chili, maggi, sól, ziele angielskie oraz inne wg upodobań
30 papier toaletowy
31 płyn Ludwik doskonale neutralizuje rozlane w czasie tankowania paliwo

Pomijam ceny, ponieważ się dezaktualizują i są zależne od naszego wyboru poszczególnych produktów. Również zestaw zakupów należy traktować jako ramowy. Dla celów planowania kosztów wyżywienia możemy założyć, że w zależności od apetytu, skłonności załogi do dogadzania sobie, można przyjąć koszt wyżywienia na osobę i na tydzień pomiędzy 140 zł a 180 zł. Z różnych powodów spożycie jest mniejsze i na koniec rejsu pozostaje coś, dlatego lepiej kupić trochę mniej a nadwyżkę przesunąć na fundusz zakupów na miejscu.

To tyle rad, jeśli chodzi o planowanie wyżywienia na rejs. Rejs taki od portu do portu, typowy dla Adriatyku lub Egejskiego. Kuk niech pamięta, nie tylko ważne jest co się je ale i jak się podaje. Ja tak piszę, kuk to kuk tamto, ale w przygotowywaniu posiłków bierze udział cała załoga. Zawsze ustalam jednoosobową wachtę w kambuzie, jako pomocnika. Z reguły pomaga więcej osób, ale jedna ma obowiązek. Kuk dyryguje, robi najważniejsze rzeczy no i doprawia potrawy. Potem zbiera pochwały, aż do następnego rejsu. Oczywiście, w wypadku, jeśli ma smykałkę i sięgnie do menu z wyższej półki. O tym dalej. Popatrzeć na problem z innej perspektywy możecie pod niżej podanymi linkami. Co kilka głów to nie jedna i tak samo z naszymi żołądkami :)

http://www.zeglarstwo.sail-ho.pl/kambuz/przepisy.html
http://www.cybersails.info.pl/SAILS10.htm
http://www.rejsymorskie.net/zakupy.php

W następnym odcinku więcej o moich ukochanych "słoikach" czyli pasteryzacji oraz już porcja przepisów, obejmująca potrawy podane w przykładowym menu. Ostatni odcinek do przepisy dla ambitnych kuków :).

Czytaj częśc III - Przepisy i pasteryzacja jedzenia na rejs

Przyjaciele
Farby jachtowe
Jerzy Kuliński
NauticonMarina Wdzydzemarynistyka.orgMagolaPiękne Kaszuby
Przyjaciele
ORKAN Mielece-kaszubysternicyKursy żeglarskieSailBook
Przyjaciele
Tawerna SkipperówŚwiat żeglarstwaczarter mazuryCzarter jachtów MazuryDołącz
Przyjaciele

© 2010 - 2017 przewodnikzeglarski.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowania i rozpowszechniania danych dostępnych w Serwisie dozwolone z powołaniem się na źródło.
webdesign : emoweb