Przewodnik ŻeglarskiPrzewodniki Zbigniewa Klimczaka
Opisy akwenów, porady szkoleniowe i subiektywne przemyślenia dla żeglarzy.
Zbigniew Klimczak

Witaj na stronie przewodnikzeglarski.pl.

Niestety nie masz zainstalowanego odtwarzacza Flash 8.
Kliknij tutaj aby pobrać wtyczkę Flash.

Akweny

Bory TucholskieBory Tucholskie
Jedną z ciekawych form wypoczynku w Borach Tucholskich jest możliwość żeglowania po kilku malowniczych jeziorach. Wybierając te połączone ze sobą przez rzekę Brdę mamy możliwość spędzić pod żalami wiele miłych, wakacyjnych chwil. Cały opisany szlak przeznaczony jest raczej dla mniejszych jednostek - ze względu na niskie mosty.

więcej


Pojezierze WdzydzkieCo nowego na Wdzydzach
Wiosna minęła na odnowieniu i adaptacji jachtu VIS65 do dłuższego zamieszkiwania. Relacja z odnowienia kadłuba wisi na tej stronie i na SSI Jerzego Kulińskiego. Wreszcie nadszedł dzień kiedy zapięty jacht i załoga wyruszyli na miejsce docelowe, czyli kompleks jeziora Wdzydze. Rok nas tam nie było.

więcej


Jezioro PowidzkieJezioro Powidzkie
Wzięło swoją nazwę od miejscowości Powidz leżącej po stronie zachodniej jeziora, mniej więcej w połowie jego długości. Z trasy Poznań - Warszawa do miasta jest 14 km. Możemy połączyć też piękne z pożytecznym i dojechać tu kolejką wąskotorową z Gniezna.

więcej


Jezioro WickoJezioro Wicko
A teraz w tym cyklu "Małe akweny na wielkie wakacje" prawdziwa perełka dla tych, co lubią mieć na urlopie duży wybór atrakcji dla siebie i dzieci, a nie tylko żeglowanie. Wyruszamy do Gminy Postomino w woj. Zachodniopomorskim.

więcej


Żywieckie morzeŻywieckie Morze
Zalew, zbiornik, jezioro, Żywieckie Morze- te nazwy przeplatają się w różnych publikacjach. Zgodnie z charakterem jest to zbiornik retencyjny, ale wybaczcie drodzy czytelnicy, to tak kiepsko brzmiąca nazwa. Wiedząc, czym naprawdę jest Morze Żywieckie, w dalszej części będę używał nazwy "jezioro"- to brzmi lepiej.

więcej


Morze KaszubskieMorze Kaszubskie - Wdzydzki Krzyż.
Zapraszamy na jeden z najpiękniejszych akwenów w Polsce zwanym "Morze Kaszubskie". Znajdziecie tu urokliwe miejsca do biwakowania na dziko, odpowiadające klimatowi jezior mazurskich z lat 60-tych.
Tylko tu przybijając do brzegu możecie znaleźć miejsce na ognisko a obok stos drewna pozostawiony przez prawdziwych żeglarzy.

więcej


Małe akweny na wielkie wakacjeMałe akweny na wielkie wakacje
Gdzie jeszcze w Polsce możemy pożeglować?
Jak we wszystkich dziedzinach życia, kierujemy się różnymi gustami tak i w żeglarstwie nie każdy może i chce spędzić cały urlop na jachcie.
Nawet na tym najwygodniejszym, z wysokością stania w kabinie, wydzieloną toaletą i kuchenką na kardanie.

więcej


Jezioro DrawskoJezioro Drawsko
Powierzchnia Jeziora Drawsko wynosi 1872 ha. Dla tych, którzy żeglowanie lubią łączyć z poznawaniem okolicy, jej historii i zabytków, lubią odbywać też piesze wycieczki do ciekawych miejsc, jest to wymarzone miejsce na wypoczynek i rozrywkę. To idealne miejsce na ten rodzaj wakacji. Jezioro to leży w Drawskim Parku Krajobrazowym a nad jego brzegami leży miasto Czaplinek...

więcej


Mini - Locja AdriatykuMini - Locja Adriatyku
Polski patent sternika jachtowego jest wystarczającym dokumentem do prowadzenia jachtu po Adriatyku. To oznacza, że coraz więcej nas będzie się "przesiadać" z Mazur na Adriatyk. W tytule "szuwarowy" nie ma nic pejoratywnego, choć wiem, że niektórzy wielcy pogromcy mórz używają tego słowa w tym znaczeniu. Ja też mam się za "szuwarowego", bo do dzisiaj uwielbiam turystykę śródlądową i co roku spędzam dwa miesiące na "Batiarze".

więcej


Rejs po AdriatykuRejs po Adriatyku- trasa dwutygodniowa.
Rejs z Jezer na wyspie Murter do Dubrovnika i z powrotem.
Jezera - Miejscowość położona na południowo-wschodnim krańcu wyspy. W zasadzie, dzięki mostowi w Tisno, który otwierany jest tylko dwa razy w tygodniu na 0,5 godz. wyspa jest wyspą symbolicznie.

więcej


Balaton - Węgierskie morzeBalaton - Węgierskie morze
Z Katowic to tylko niecałe 500 km do najbliższego portu na Balatonie a więc bliżej niż na Wielkie Jeziora Mazurskie. Klimat jest cieplejszy a sezon dłuższy. W latach 80 -tych popularność tego akwenu wśród polskich żeglarzy była znaczna, nawet Orbis czarterował tam łódki a Katowicki OZŻ trzymał tam kilka lat swoją flotę kilkunastu jachtów.

więcej


JeziorakJeziorak i pochylniami do przedsionka Bałtyku.
To drugi, po Wielkich Jeziorach Mazurskich, wodny szlak turystyczny, dodajmy, równie piękny, a mniej eksploatowany przez żeglarzy. Charakterystyczną cechą krajobrazu Pojezierza Iławsko - Ostródzkiego są liczne jeziora polodowcowe. Największe z nich, jak Jeziorak, Drwęckie, Ruda Woda, Ewingi, Szeląg Wielki, Płaskie, leżą na naszym szlaku, lub stanowią jego odgałęzienie. Rzeźba tej krainy jest zróżnicowana i ukształtowana głównie w wyniku ostatniego zlodowacenia.

więcej


Zalew KoronowskiZalew Koronowski
Stanowi ciekawy i atrakcyjny turystycznie akwen dla żeglarzy. Zajmuje powierzchnię ok. 1600 ha, o długości 36 km . Posiada urozmaiconą linię brzegową, której łączna długość sięga 100 km . Leży w obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu Zbiornika Koronowskiego, łączącego się na północy ze strefą ochronną Tucholskiego Parku Krajobrazowego a otaczają go kompleksy leśne, w tym na północy Borów Tucholskich.

więcej


SolinaSolina
Bardzo trudno mi dobrać właściwe słowa zachęty do odwiedzenia tego niezwykle ciekawego akwenu, jest zupełnie inny i w wielu miejscach jeszcze zupełnie dziki. Niepowtarzalny urok Soliny chyba najlepiej oddał Wojciech Kuczkowski w swoim wydanym przed laty przewodniku (patrz bibliografia). Pozwolę sobie przytoczyć fragment.

więcej

Przyjaciele
Farby jachtowe
Jerzy Kuliński
NauticonMarina Wdzydzemarynistyka.orgMagolaPiękne Kaszuby
Przyjaciele
ORKAN Mielece-kaszubysternicyKursy żeglarskieSailBook
Przyjaciele
Tawerna SkipperówŚwiat żeglarstwaczarter mazuryDołącz
Przyjaciele

© 2010 - 2017 przewodnikzeglarski.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowania i rozpowszechniania danych dostępnych w Serwisie dozwolone z powołaniem się na źródło.
webdesign : emoweb